Zwierzęta i ludzie, czyli miejsce zwierząt w kulturze

Nie raz możemy usłyszeć, że człowiek jest istotą społeczną. Zastanówmy się w takim razie z czym się to wiąże. Niezależnie na jaki okres historii człowieka spojrzymy, zauważymy tendencję do powstawania struktur społecznych. Przykładem takich struktur mogą być dawne grupy wędrowne, pierwsze osady i wsie, potem grody i miasta, aż po dzisiejsze aglomeracje. Co więcej, w żadnym wypadku, aglomeracje nie są najwyższą strukturą społeczną ludzi. Przecież potem są państwa, związki państw – takie jak Unia Europejska, czy nawet prawie ogólnoświatowe organizacje, jak na przykład ONZ. Człowiek zawsze łączy się w grupy. Ale jeżeli przyjrzymy się mniejszym grupom, a właściwie prawie najmniejszym, czyli rodzinom, to zauważymy pewną prawidłowość. W większości tych grup wśród członków można znaleźć zwierzęta.

Ludzie i zwierzęta łatwo się do siebie przywiązują i potrafią czerpać korzyści, które wynikają ze wspólnego bytowania. Jednak w niektórych przypadkach nie ogranicza się to jedynie do wspólnych korzyści, a staje się to więzią emocjonalną. Najlepszym sposobem, aby zobrazować jak silne potrafią to być więzi, jest przypomnienie sobie rodziny w której jest pies, wychowujący się tam od szczeniaka. Jeżeli pies był dobrze wychowany, to więź między psem a domownikami, a także między domownikami a psem, jest tak silna, że dosłownie staje się on członkiem rodziny. Pies wykazuje się wtedy ogromną lojalnością, ufnością i tym jak bardzo oddany jest rodzinie. Więzi te są tak bardzo silne, a także budzą tak mocne zdumienie wśród ludzi, że są artyści niejednokrotnie opisywali te relacje lub zachowania w tworzonej przez siebie sztuce. Gdy sprawdzimy czy jesteśmy w stanie wspomnieć jakąś sztukę o psie, to do głowy od razu wpadnie Mops Brzechwa Jan. Ale nie jest to przecież jedyna relacja opisana w wierszu czy w sztuce. Psy są nawet tytułowymi bohaterami książek, weźmy tu przykłady pierwsze z brzegu: Lessie, O psie, który jeździł koleją, czy Biały Kieł. Psy nie tylko w taki sposób pojawią się w sztuce. Powstaje o nich wiele filmów i piosenek. Z kolei w Internecie mnożą się gry o psach na każdej stronie agregującej gry online.

Oczywiście relacja człowieka i zwierząt nie sprowadza się jedynie do bardzo bliskich relacji. Możemy mnożyć przykłady, kiedy człowiek wykorzystuje obserwację zwierząt w celach rozrywkowych lub relaksacyjnych. Cały Internet jest zalany różnymi filmikami o śmiesznych lub uroczych kotach, które liczą sobie miliony wyświetleń. Kiedy zaś chcemy się zrelaksować to bez wątpienia jednym z pomysłów, które wpadną nam do głowy będzie wycieczka do najbliższego parku, aby usiąść na ławeczce i posłuchać śpiewu ptaków. Kojarzą się one człowiekowi z wolnością, z którą wiąże się nerwowe zachowanie. Świetnie jest to zobrazowane u Juliana Tuwima w wierszu Ptasie radio, w którym to ptaki próbują nadać audycję radiową, jednak całość kończy się draką.
Jak więc widać, zwierzęta znajdują szczególne miejsce w społeczeństwie ludzi. Nawiązują oni z nimi niejednokrotnie emocjonalne relacje, albo po prostu wykorzystują naturę zwierząt, aby się wyciszyć, uspokoić lub rozbawić.

psieproblemy Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *